דם השתרשות בהריון

8 (1)
הרב אלון בן שבת

שאלה

שלום וברכה לכבוד הרב שליט"א
באיזה פרק זמן בהריון צריך להיזהר בכדי למנוע ראיית דם השתרשות?
תודה רבה

תשובה

שלום וברכה

דם השתרשות הוא דימום קל שיראה כמו כתמי דם חומים והוא נובע מהשרשת ההריון בדופן הרחם ונמשך לרוב עד מספר שעות, בדרך כלל מופיע כששה ימים עד שבועיים מתהליך ההשרשה של הביצית ברחם, כל עוד הדם מועט אין סיבה לדאוג, אך חשוב ללכת ולבדוק כדי לוודא שזוהי אכן הסיבה, מאחר ויש דימומים המהוים סכנה לעצם ההריון.

ככלל, דימום השתרשות אינו מסוכן להריון, אלא שעל האשה לשאול לחכם אם יש לטהר את הכתמים או לא,

ולכן כדאי שלפחות בחודש הראשון להריון האשה תלבש בגד צבעוני.

וכן שהאשה תקפיד על בריאותה באכילה ושתיה כדת ולהשתדל כמה שפחות להתאמץ בבית ומחוץ, ועל הבעל מוטל בכלל ובפרט בתקופה הזאת להיות לה לעזר ואחיסמך בכל המטלות אשר בבית.

כמו כן כבר אמרו חז"ל במסכת נדה דף לא עמוד א: "תנו רבנן שלשה חדשים הראשונים (של ההריון) תשמיש קשה לאשה וגם קשה לולד וכו' ובמסקנת הגמרא אמרו על זה, שומר פתאים ה' , וכן כתב המגן אברהם בסימן רמ' ס"ק ה' ולכן כל אחד יעשה בדעת וחכמה לילך בקו האמצע מצד אחד לחוש לדברי הגמרא בשלשה חודשים ראשונים ולמעט בזה ככל האפשר, ובפרט אם הוא רואה את הקושי ניכר באשה ממש, ומצד שני לא יביא עצמו למצב שרואה כי יצרו תקף עליו, וקשה לתת בזה גדרים ברורים וכל אחד יבין דבר מתוך דבר, תן לחכם ויחכם עוד.

בברכה

אלון בן שבת

לא מוצא תשובה? שאל אותנו

אפשר לשאול גם כאן:

שתף עם חברים

תורמים לכתר תורה ושומרים על הטהרה

שאלות נוספות

טבילה מבעוד יום בתקופת מלחמה וסכנה

טהרה

שלום וברכה רציתי לשאול בעניין הטבילה כעת במצב השורר בארץ של מלחמה ולפעמים יש סכנה ללכת בלילה לטבול ובפרט בערב שבת שאי אפשר לחזור ברכב מה עלי לעשות? האם ניתן לטבול מבעוד יום?
8 (1)
הרב אלון בן שבת

אשה שאינה מוצאת בזמן המלחמה מישהי שתשלים לה את הלק ג'ל בציפורניים ויש לה ליל טבילה

חציצה

שלום יש לי לק ג'ל בציפורניים שעשיתי לפני כמה זמן וכעת כשהציפרון גדלה נותר חלק מהציפורן שהוא לא מושלם ואין עליו לק ג'ל ובגלל המצב הקשה ששורר בארץ מחמת המלחמה הקשה שיש בדרום איני מוצאת מישהי שיכולה להשלים לי את הציפורן , האם אני יכולה לטבול כך?
8 (1)
הרב אלון בן שבת

שמיעת מוזיקא בעשירי באב

בין המיצרים

האם אחרי תשעה באב מותר לשמוע מוזיקא?
8 (1)
הרב אלון בן שבת

התקן בשם ג'נס הכתמות ודימום בין ווסתי

טהרה

שלום לכבוד הרב יש לי התקן הורמונלי בשם ג'נס קרוב ל-9 חודשים ואתמול ראיתי דם על שני פדים האם אני נאסרת? אציין שהדימום הקודם היה לפני חודש
8 (1)
הרב אלון בן שבת

להחליף בגד בחנות בתשעת הימים

בין המיצרים

שאלה: קניתי בגד חדש לפני מספר שבועות ולא השתמשתי בו וברצוני להחליפו בימים אלו כי אם אמתין לאחר ט' באב יעבור הזמן שאוכל להחליפו האם זה מותר?
הרב-יצחק-עמיאל-ירושלים-removebg-preview
הרב יצחק עמיאל שליט"א

אשה ששכחה ולא בדקה בעונה בינונית ועברה העונה

טהרה

שכחתי לבדוק בעונה בינונית ועברה העונה מה לעשות כעת?
הרב-יצחק-עמיאל-ירושלים-removebg-preview
הרב יצחק עמיאל שליט"א

העלון השבועי

מבית כתר תורה- בו תקבלו כל שבוע מאמרים נפלאים מפרשת השבוע, הלכה למעשה בענייני השעה, סיפורים מקורות חייהם של גדולי ספרד ועוד. תוכלו גם להקדיש את העלון לזכות יקיריכם.