שקיפות עורפית

8 (1)
הרב אלון בן שבת

שאלה

שלום וברכה

אני בגיל 37 וכעת אני בהריון והרופאים ממליצים לעשות בדיקת שקיפות עורפית. האם זה נכון לעשות את הבדיקה הזאת?

תשובה

שלום רב!

בדיקת שקיפות עורפית היא בדיקת סקר אותה מבצעים בשלב מוקדם של ההיריון, בערך בין שבוע 11 לשבוע 14 להריון, במטרה להעריך את הסיכון להפרעות כרומוזומליות בעובר, בעיקר תסמונת דאון. הבדיקה יכולה להוביל לגילוי של עד 70% מכלל תסמונות דאון ועשויה להוביל לגילוי מומים נוספים, כמו למשל מומי לב.
הבדיקה נערכת באמצעות מכשיר אולטרה-סאונד, על ידי רופא מומחה, ומהווה חלק מבדיקות סקר נוספות שמבצעים בשליש הראשון להריון.

חשוב לדעת שבדיקת שקיפות עורפית היא בדיקה שאינה פולשנית, ואינה גורמת לנזק לאם או לעובר.

מצד שני, מדובר בבדיקת סקר, שתוצאותיו אינן מדויקות כלל.

לכן בוודאי שמבחינה הלכתית אין לאסור את הבדיקה הזאת, אולם יש חשש שבמקרה והתוצאות לא יהיו טובות זה יגרום לפחדים שאינם בהכרח נכונים ויתכן שההריון תקין לגמרי וכמו שכתבנו שהתוצאות לא בהכרח מדוייקות, אבל צריך לדעת שהריווח בבדיקה הזאת מרובה על ההפסד מאחר ובדיקה זאת יכולה לשפוך אור ולנתח נכון את הסקירת מערכות שעושים בנפרד ולענות על סימני שאלה כלשהן, ובאמת המלצת כמה וכמה רבנים שהינם אף מומחים בתחום הרפואי שיש לעשות זאת הבדיקה, ומאידך ישנם שמורים לא לעשות ( לדוגמה: ראה בספר שימוש חכמים חלק א עמוד שמו' )

ולכן למסקנה:

אם האשה היא בגיל מתקדם מ-35 ומעלה ( או אפילו בגיל צעיר ,אלא שיש אצלה קרובי משפחה עם תסמונת וכדומה) יש בהחלט לעשות את הבדיקה,

ואם היא בגיל מוקדם יותר, בזה יש להתייחס לכל אשה לפי החוסן הנפשי שלה, שאם היא בטבעה אדם רגוע ואופטימי ובעל אמונה חיובית, אזי אל לה להיכנס למצב בו יש סיכוי לתוצאות שיגררו עמם חששות וחרדות הנובעות מתוצאות שליליות של הבדיקה על אף שאינם אמינות ב-100% וכנ"ל.

אולם באשה כזאת שהאי ודאות המתמשכת אצלה בכל תקופת ההריון מחמת ההימנעות מהבדיקה יהווה לחץ גדול ומיותר עבורה , בוודאי שתעשה את הבדיקה, 

ובעזרת ה' יוולד עובר בריא ושלם אכי"ר

בברכה:

אלון בן שבת

לא מוצא תשובה? שאל אותנו

אפשר לשאול גם כאן:

שתף עם חברים

תורמים לכתר תורה ושומרים על הטהרה

שאלות נוספות

אשה שאינה מוצאת בזמן המלחמה מישהי שתשלים לה את הלק ג'ל בציפורניים ויש לה ליל טבילה

חציצה

שלום יש לי לק ג'ל בציפורניים שעשיתי לפני כמה זמן וכעת כשהציפרון גדלה נותר חלק מהציפורן שהוא לא מושלם ואין עליו לק ג'ל ובגלל המצב הקשה ששורר בארץ מחמת המלחמה הקשה שיש בדרום איני מוצאת מישהי שיכולה להשלים לי את הציפורן , האם אני יכולה לטבול כך?
8 (1)
הרב אלון בן שבת

אשה ששכחה ולא בדקה בעונה בינונית ועברה העונה

טהרה

שכחתי לבדוק בעונה בינונית ועברה העונה מה לעשות כעת?
הרב-יצחק-עמיאל-ירושלים-removebg-preview
הרב יצחק עמיאל שליט"א

ליל טבילה והבעל במילואים

יום טבילה

שלום לכבוד הרבנים עקב המלחמה הקשה כעת בדרום מול ארגון החמאס ימ"ש בעלי נמצא כעת במילואים ולא ברור מתי יחזור מהמלחמה והגיע זמן ליל הטבילה , האם עלי ללכת לטבול כרגיל או להמתין?

שאלה בעניין ניתוח דליות האשך (וריקוצלה) לבחור רווק

רפואה בהלכה

לכבוד האברך היקר והנעלה ר' נתנאל בוחניק נר"ו. נשאלתי מכבודו על בחור אחד מתלמידך אשר גילו אצלו דליות אשך (ורידי אשך מורחבים = וריקוצלה) אשר עקב הפרעה זו קיים סיכוי גבוהה שיהיו לבחור זה בעיות פוריות, והרופא אמר שהוא צריך לעבור בדיקת זרע בשביל להחליט...
תמונה יגאל אלון
הרב יגאל אלון

כדורים למניעת הריון בפסח.

מניעת הריון

שלום לכבוד הרב. רציתי לשאול אם אני נוטלת כדורים למניעת הריון האם מותר לי להמשיך לקחת בפסח מבחינת כשרות?
8 (1)
הרב אלון בן שבת

לסמוך על גדר ביטחון לעניין טלטול ברשות הרבים בשבת

עירובין

שאלה אני גרה באחד מישובי העוטף בדרום אשר ניזוקו מאירועי ה - 7/10 ובתוך הנזקים נפגע גם העירוב בישוב ואין מי שיעמוד כעת להחזירו על מתכונתו, האם יש איזה דרך לסמוך ולהתיר הטלטול ביום השבת?
8 (1)
הרב אלון בן שבת

העלון השבועי

מבית כתר תורה- בו תקבלו כל שבוע מאמרים נפלאים מפרשת השבוע, הלכה למעשה בענייני השעה, סיפורים מקורות חייהם של גדולי ספרד ועוד. תוכלו גם להקדיש את העלון לזכות יקיריכם.